Linux a web develoment – nástroje

Pred časom som sa potreboval poohliadnuť po nejakom vhodnom prostriedku pre editovanie obsahu webov, ci uz html alebo php. Na moje prekvapenie som dlho nevedel nájsť vhodný rýchly nástroj na úpravu php kódu na stránkach.

Najprv som sa snažil o použitie programu gftp + Bluefish, gftp je grafický klient pre ftp a sftp, v nastaveniach som nastavil aplikáciu bluefish ako štandardný editor. Najväčšie omedzenie tejto kombinácie je veľmi nepohodlné ukladanie editovaných súborov.Súbor treba v Bluefish najprv uložiť a program zavrieť, aby si gftp všimol zmenu a zmenený súbor uploadoval na server.Pokiaľ potrebujete spraviť iba jednoduchú úpravu kódu tak sa to ešte celkom dá prežuť, ale pri normálnej práci je to veľmi nepohodlné riešenie.

Bluefish - nový projektCelkom zaujímavá je aj možnosť editoru Bluefish , podpora gnom vfs filesystému, takže k pripojeniu sa na web nepotrebujete externého klienta typu gftp.V manuále sa dá dočitať že pri vytváraní projektu ak nastavíte do basedir vzdialený súborový systém napr. sftp://someserver/somedir alebo teoreticky ftp://username:password@server/cesta .Do okienka previev URL zadáte cestu k stránke : http://server/www_home.

Ako istá alternatíva hlavne pre milovníkov FAR managera sa tu naskytá midnightcommander v skratke mc ale má relatíne zložité pripájanie ftp adresárov a v internom editore sa mi nepodarilo spojazdniť farebné odlíšenie kódu, o čo sa vo FAR manageri stará plugin colorizer.Taktiež sa mi nepodarilo objaviť nejakú správu záložiek s ftp lokalitami.Vo väčšine linux distribúcii je zahrnutý, screenshot netreba, funguje iba v textovom režime.Celkom dobre použitelný keď je nahodený na strane servra a používate ssh cez linux terminál.

kompozer - screenshotPre editáciu html stránok je k dispozícii nástroj s názvom NVU, teraz Kompozer . Tento nástroj je veľmi vhodný pre správu sttických stránok a do budúcnosti iste pridajú aj ďalšie funkcie. Okrem vstavaného ftp klienta má aj vlastný previev stránky a jednoduchú správu css.

AptanaNakoniec som po dlhom pátraní našiel naozaj zaujímavý projekt, či skôr dosť robustné ide pre vývoj web aplikácii – Aptana studio . Tento projekt okrem samotnej podpory html a ajax , má nainštalovaný aj vlastný jaxer server(kedže neviem o čo sa jedná tak sa k tomu ani viac nevyjadrujem), podporuje aj pluginy pre jazyky ako php rubby či Adobe air, štandardne má podporu záložiek pre ftp vzdialené adresáre po nainštalovaní obsolete sftp pluginu sa dá pridať aj sftp. Celý systém sa veľmi jednoducho inštaluje, presnejšie užívateľ linuxu si iba rozbalí balík s aptana-studiom a po kliknutí na binárku môže začať pracovať.Odporúčam ako prvú nainštalovať podporu php cez menu Help > Software Updates > Find and install, v menu vyberiete možnosť Search for new features to install, pre php zvoľte Aptana:PHP Development Enviroment . Pri inštalácii SFTP pluginy musíte najprv pridať v tom istom menu New remote site , ako nazov mozete date napr. SFTP obsolete adresa url : http://update.aptana.com/install/sftp_deprecated/3.3/ pre najnovšiu verziu aptany stiahnutú z webu.

tu je moje osobné poradie čo sa efektivity a mojej skúsenosti týka

 

  1. Aptana
  2. Bluefish
  3. Compozer
  4. mc , gftp + editor