Proxmox VE 2 – zmena veľkosti disku viruálneho stroja

Od vydania prvej stabilnej verzie virtualizačnej platformy Proxmox 2 založenej na debiane ju mám k veľkej spokojnosti nasadenú v produkčnom prostredí u jedného outsourcovaného ISP poskytovateľa, na stabilitu systému sa nemôžem sťažovať. Virtuálne stroje boli kedysi hostované na vmware ESX 3.5 na staručkom proliante dl-320 g3 ktorý už dožíval. Po niekoľkých mesiacoch používania som narazil na problém zaplneného disku na dohľadovom servri, yistil som ze proxmox royhranie nemá v sebe funkciu na zväčšenie diskov…, ešte že samotný kvm túto možnosť má.

Ako prvý krok odporúčam stiahnuť skvelý nástroj na offline resize oddielov – gParted live , iso súbor si nahrajte cez webrozhranie do Vášho storage.

Virtuálny stroj odporúčam pred týmto najprv vypnúť.

Zväčšenie disku

Pripojte sa na server pomocou ssh a vojdite do adresára s virtuálnymi strojmi (skúste cd /var/lib/vz/images/ :)

Vojdite do adreára virtuálneho stroja s ktorým chcete pracovať (cd číslo ), a vytvorte si zálohu pôvodného disku :

mkdir backup

cp vm-číslo-disk-1.*  ./backup

Ak aj vy máte virtuálny disk vo formáte vmdk, bude potrebného ho na najprv skonvertovať na raw formát , to docielite príkazom :

qemu-img convert vm-číslo-disk-1.vmdk vm-číslo-disk-1.raw

Takto skonvertovaný disk môžete už jednoducho zväčšovať, v nasledovnom príklade pridám k veľkosti disku 18GB :

qemu-img resize vm-číslo-disk-1.raw +18G

Ak ste konvertovali s vmdk tak si určite všimnete, že proxmox rozhraniu chýba aj možnosť pridať si takto skonvertovaný disk, takže si treba najprv k virtuálke vytvoriť nový disk vo formáte raw cez web-rozhranie.

Vznikne súbor vm-číslo-disk-2 , teda ak ste pôvodne mali iba jeden disk. Takže nezostáva nič iné len tento disk prepísať pôvodným diskom :

rm vm-číslo-disk-2.raw

mv vm-číslo-disk-1.raw vm-číslo-disk-2.raw

Teraz už stačí vo webrozhraní odpojiť pôvodný disk a ponechať iba nový raw disk, ako cd médium zvoľte gparted-live a nechajte nabootovať s cd

V gparted live zmeňte veľkosť oddielu/ov aby bol zaplnený celý disk, vypnite virtuálku , odoberte virtuálne cd médium a dúfajte že všetko nabehne ako má :)

Pages: 1 2